Reservera lördagen den 14.6 för årets Stickretreat i mysiga Loffens i Bennäs!
Ta din stickning med och kom ut och träffa andra stickintresserade, inspireras av våra föreläsare och utställare och njut av en god lunch (ingår i deltagaravgiften).
Maja Karlssson är stickdesigner och författare till fem böcker, Sticka svenska mönster, 35 vantar, 35 sockor, Koftor och Vintersticka. Hon är också flitigt anlitad som föredragshållare och kursledare i Norden och har ett fast uppdrag som designchef för det svenska garnföretaget Järbo.
Christina Granlund driver Silverksedsstina. Silverskedsstina är ett litet hantverksföretag som stickar plagg på beställning – med kärlek i varje maska. För henne är hantverk något personligt, långsamt och värdefullt. Instagram silverskedsstinas_handmade.
Johannas garn och Wool me Once kommer och berättar samt säljer sina handfärgade garner.